Przycinanie żywopłotów to zabieg, który ma decydujący wpływ na ich uformowanie oraz ostateczny kształt. Żywopłotem zakryjemy mniej efektowne elementy na naszej działce, oddzielimy się od sąsiadów, czy wykonamy ekologiczne ogrodzenie. Jednakże koniecznym będzie jego systematyczne doglądanie i przycinanie by pięknie wyglądał.

Masz żywopłot i potrzebujesz go przyciąć? Zamów usługę w ARGOS.

Jak i kiedy przycinać żywopłot?

Aby uzyskać piękny, bujny i o wymaganej wysokości żywopłot konieczne jest jego cięcie i formowanie. Cięcie sprawi również, że roślina wynagrodzi nam bujnym wzrostem i rozkrzewianiem się. Systematyczność to podstawa, wystarczy jeden sezon by uśmiercić rośliny wiecznie zielone jak żywotniki czy cyprysiki. Zaniechanie formowania skutkuje nadmiernym rozrostem oraz niemożliwością ponownego formowania z uwagi na zdrewniałe części gałęzi, które nie mają pąków śpiących sprawiających, że roślina wytwarza kolejne odgałęzienia.

Pierwsze cięcie wykonujemy tuż po ostatnich przymrozkach, do wysokości 20-30 cm (w przypadku nowo nasadzonych żywopłotów) dzięki czemu silnie się zagęszczają od samej podstawy, a w przyszłości ich bryła jest piękna na całej wysokości.

Kolejne cięcia należy wykonywać co najmniej raz w roku, w marcu lub kwietniu, kiedy pogoda jest słoneczna. Ostatnie cięcia wykonujemy w sierpniu lub wrześniu, aby nowe przyrosty zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Technika przycinania żywopłotów

Cięcia rozpoczynamy zawsze od boków żywopłotu, najpierw w dół a następnie w górę. Na samym końcu tniemy wierzchołek. Przycinamy nożycami żywopłotowymi bądź innymi narzędziami, po cięciu zasilamy nawozem wieloskładnikowym o zwiększonej zawartości azotu.

Cięcia formujące

Formę żywopłotu dobieramy przede wszystkim do gatunku rośliny, która go tworzy a także do stanowiska gdzie żywopłot się znajduje. W miejscach ocienionych wskazanym jest by żywopłot miał kształt trapezu, dzięki czemu jego wzrost będzie równomierny. Klony, cisy, wiązy to idealne rośliny w takie miejsca.

Ligustry, berberysy, laurowiśnie, róże sadzimy w formie łuku z nieznacznym rozszerzeniem ku dołowi. Ukształtują żywopłot o nietuzinkowym kształcie, stanowiący istotną ozdobę i dekorację naszego ogrodu.

Narzędzia do cięcia

Nożyce i sekatory ręczne są zdecydowanie najpopularniejszymi narzędziami w cięciu żywopłotów. W przypadku grubszych pędów z pomocą przyjdą także sekatory nożycowe, nożyce dźwigniowe i nożyce elektryczne z prowadnicami.

Wykonujemy profesjonalne przycięcia w Rzeszowie i okolicach, Mielcu i Kolbuszowej.

Zapraszamy!